Finalistene for «Spesialprisen» 2025 er nå klare. «Spesialprisen» skal fremme innovative industribedrifter som er i oppstartsfasen. De utfordrer det etablerte og satser på bærekraftige, teknologiske løsninger, men oppfyller ikke helt kravene til hovedprisen enda.
Årets finalister er tre svært forskjellige bedrifter som alle har spennende løsninger som blir viktige i fremtiden. Juryen vurderer at «de har unike, nyskapende løsninger. De har tatt i bruk ny teknologi og deres løsninger bidrar til bærekraft og utvikling».
Finalistene i Spesialprisen 2025
Møt de tre sterke finalistene
Avisimo
Vertikal matproduksjon – helautomatisert og uavhengig av geografi og klima.
Global matproduksjon er under økende press fra klimaendringer, ressursknapphet og geopolitiske utfordringer. Gardermoen-baserte Avisomo møter disse utfordringene med et helautomatisert og digitalt styrt system for vertikalt landbruk.
Løsningen krever minimalt med arbeidskraft og muliggjør effektiv, lokal og skalerbar dyrking – uavhengig av geografi og klima. Produksjonen skjer i sterile miljøer uten sprøytemidler, noe som gir renere og tryggere mat.
Bergen Carbon Solutions
Karbonfangst til fremtidens batterier.
Bergen Carbon Solutions utvikler en banebrytende elektrolyseteknologi som omdanner CO₂-utslipp til fremtidens batterimaterialer. Fra sitt anlegg på Flesland produserer selskapet høyverdige karbonprodukter som både er konkurransedyktige og klimapositive – de fanger mer CO₂ enn de slipper ut.
Dette er ekte Carbon Capture & Utilization (CCU) i praksis. Teknologien muliggjør lokal produksjon av kritiske råvarer, noe som kan styrke Norges posisjon i det grønne skiftet.
NordicEPOD
Standardiserte og skalerbare kraftmoduler til fremtidens datasentre.
NordicEPOD er en bedrift i rask vekst i Sande i Vestfold som spesialiserer seg på design og produksjon av elektriske kraftmoduler, kjent som EPODs, for datasenterindustrien. De standardiserte og skalerbare kraftmodulene sørger for sikker og pålitelig strømforsyning – selv ved strømbrudd opprettholdes strømforsyningen!
Alle løsningene produseres i en flunkende ny fabrikk i Hanekleiva, utstyrt med et 1,2 MW solcelleanlegg på taket, noe som sørger for at NordicEPOD produserer mer enn dobbelt så mye strøm som de selv forbruker.